Program BIM do architektury

Architektura w ostatnich latach coraz bardziej przekonuje się do nowych technologii. Program BIM wypiera klasyczne projektowanie, przyspieszając pracę specjalistów jednocześnie zwiększając precyzję ich działań. Czy to oznacza, że architektura BIM to już standard? Są jeszcze pracownie, w których nie widać potrzeby zmian. O ile jeszcze teraz może nie jest to konieczne, to w bliższej lub dalszej perspektywie program BIM stanie się podstawowym narzędziem dla wszystkich związanych z branżą budowlaną.

Plusem nowego rozwiązania jest wspomniane już tempo pracy. Dzięki budowaniu informacji o budownictwie dużo prostsza jest także współpraca pomiędzy specjalistami z różnych branż, która przy tworzeniu zaawansowanych inwestycji jest konieczna. Praca na jednym projekcie jest wygodna, a także pozwala wykluczyć, a przynajmniej zminimalizować pomyłki.

Wiele elementów jest automatyzowanych. Architektura BIM to m.in. bieżące aktualizowanie wszelkich zmian w dokumentacji płaskiej. W przeciwności do klasycznego projektowania w BIM tworzony jest model 3D, na podstawie którego generowana jest dokumentacja 2D. Pomaga to wykluczyć kolizje, ale także wprowadzanie zmian jest zdecydowanie prostsze.

Plusem, jaki niesie ze sobą architektura BIM jest biblioteka modeli 3D. Wykorzystanie gotowych elementów jest nie tylko prostsze, ale i szybsze. Stworzenie każdego elementu od zera jest czasochłonne i wykorzystanie parametrycznych „gotowców” jest dużo bardziej wydajne i efektywne. Biblioteka modeli 3D to jeden z aspektów, jaki należy zweryfikować przed zakupem nowego oprogramowania.

Program BIM do architektury to komfort pracy, ale też wygoda dla inwestora. Już na samym początku jest on w stanie oszacować koszty realizacji, co jak wiadomo często jest kluczowe. Dzięki możliwości płynnej współpracy i wymiany plików inwestor może mieć także wgląd w pracę praktycznie na każdym etapie.

Często pożądanymi cechami programów dla architektów są biblioteka modeli 3D, wieczysta licencja i obsługa technologii BIM. Nawet jeżeli te cechy są spełnione i tak warto przetestować program przed zakupem, a dodatkowo porównać go z innymi tego typu narzędziami na rynku.

Źródło informacji: https://www.archline-polska.pl/