Kompleksowe oprogramowanie dla inżyniera budownictwa

Tworzenie rysunków budowlanych w technologii BIM to chleb powszedni wielu współczesnych inżynierów. Oprogramowanie i odpowiedni sprzęt są najważniejszymi i najbardziej podstawowymi narzędziami, z których specjaliści korzystają każdego dnia. Jakie powinno być oprogramowanie dla inżyniera budownictwa?

Parametryczne rysunki BIM

Tworzenie rysunków budowlanych dzisiaj, wymaga znajomości BIM. Dlatego kompleksowe oprogramowanie dla inżyniera budownictwa powinno dawać tę możliwość. Szybkość i precyzja są najważniejsze i projektowanie CAD 3D BIM to umożliwia. Dodatkowe ułatwienie to biblioteki gotowych elementów i makr.

Ważną kwestią, z którą związane jest tworzenie rysunków budowlanych to możliwość stosunkowo prostej edycji. Wprowadzanie zmian to nie są wyłącznie sporadyczne zdarzenia, dlatego nadrzędne jest, aby przebiegały sprawnie i bezbłędnie. Zautomatyzowanie pewnych czynności ułatwia to zadanie. Parametryczne rysunki BIM to także możliwość synchronizacji projektów z innymi programami, czyli np. płynna współpraca pomiędzy zespołami.

Jakie oprogramowanie dla inżyniera budownictwa?

Podsumowując cechy, jakie powinno mieć oprogramowanie dla inżyniera budownictwa to obsługa technologii BIM, możliwość łatwej edycji i wymiany plików oraz niezawodność. Nie bez znaczenia są także koszty… Wiele firm preferuje oprogramowanie z licencją wieczystą. Pozwala to generować oszczędności.

Parametryczne rysunki BIM są precyzyjne i na bieżąco aktualizowane. W przeciwności do tradycyjnej metody projektowania 2D pozwalają wyeliminować ryzyko błędu. Automatyzacja niektórych czynności nie tylko przyspiesza pracę, ale także wyklucza (przynajmniej na pewnych etapach) tzw. błąd ludzki. W BIM dokumentacja techniczna powstaje na bazie modelu 3D i wraz z jego zmianami jest na bieżąco aktualizowana.

Jest wielu zwolenników BIM, również w Polsce. Technologia zrewolucjonizowała branżę budowlaną i wydaje się, że nie ma już od tego odwrotu. Zarówno inżynierowie, konstruktorzy, jak i architekci doceniają nowe możliwości i wykorzystują je w swojej codziennej pracy.

Źródło informacji: https://www.protabim.pl/